Zatieňte terasu a užívajte si vonku celoročne
21.6.2019Východ slnka, ranný vlhký vánok a vôňa čerstvej kávy. Užívajte si svoju terasu bez ohľadu na ostré júlové slnko alebo jesenné sychravé počasie. Poradíme vám, ako najlepšie zastrešiť terasu, aby ste ju mohli obývať po celý rok.
Mať pri dome terasu a nevyužívať ju, je jednoducho hriech. Pred ostrými lúčmi slnka alebo kvapkami dažďa sa nemusíte schovávať len vo vnútri domu. So správnym zatienením terasy si užijete vonkajšie posedenie aj za rozmarného počasia. Zatienenie:
- predĺži možnosť pobytu vonku od jari až do zimy,
- rozšíri priestor bytu,
- vás ochráni pred letnou horúčavou aj jesennými výkyvmi počasia.
Pred nákupom toho pravého zastrešenia si rozmyslite, ako a kedy chcete terasu využívať. Ak chcete ochranu pred slnkom i dažďom, súčasne sa ale tešíte aj na večerné grilovanie pod otvorenou oblohou, zvoľte pohyblivé zastrešenie. Je variabilné a dá sa ľubovoľne sťahovať. Umožní vám aj výhľad na hviezdy. Najčastejšou voľbou sú markízy a pergoly.
Markíza: osobný tieň nad hlavou
Pokiaľ milujete letné vonkajšie posedenie, ale na jeseň sa zdržiavate radšej doma v suchu, potom je markíza pre vás to pravé. Pred silným dažďom ani vetrom neobstojí, ako ochrana pred slnečnými lúčmi vám ale poslúži na jednotku.
Vytvára na terase príjemnú klímu, ale zabezpečí chládok aj v interiéri. Dokáže totiž to zachytiť až 80% slnečnej energie pred oknami, takže teplo neprejde do vnútra. Zo strán potom terasu ochránia takzvané bočné clony.
- Prečítajte si tiež: Ako si vybrať vhodnú markízu
Pergola: ochrana proti slnku aj kamarát do dažďa
Túžite sedieť na terase a kochať sa okolitou prírodou za akéhokoľvek počasia? Potom je pre vás jasnou voľbou pergola, ktorá vás ochráni pred ostrým slnkom, ale aj dažďom a vetrom.
Skladá sa z pevnej hliníkovej alebo drevenej konštrukcie, ktorá je na pevno osadená ku stene domu alebo do zeme. Je preto pevná a odolná. Strecha pergoly môže byť buď textilná (pre využívanie počas letného obdobia) alebo tvorená masívnymi hliníkovými lamelami, ktoré odolávajú dažďu a snehu. Takýto typ strešného krytia pergoly musí byť samozrejme testovaný na záťaž a certifikovaný, aby nedošlo k zraneniu vplyvom snehového nánosu. Bočné steny pergoly môžu vhodným spôsobom doplniť textilné screenové rolety, ktoré zabránia prievanu na otvorenom priestore.
Zaťaženie strechy regulujete ručne alebo pomocou motora. Keď zrovna nie ste na terase, môžete strešné prekrytie pergoly jednoducho zatiahnuť a pustiť tak do interiéru svetlo.
Slnečná plachta: alternatívna strieška do nepohody
Tieniace markízy alebo pergoly sú klasika. Chceli by ste sa odviazať a zároveň zvoliť úspornejší variant? Zastrešte si terasu obyčajnou textilnou plachtou. Trojuholníkovú alebo štvorcovú textíliu jednoducho napnete a pripevníte ku stromu, záhradnému stĺpu alebo fasáde domu.
Z rozpálenej terasy vám odrazu vyčaruje zatienené zákutie pre letný relax. Príjemným bonusom jetieň pod plachtou a aj jej jednoduchá údržba. Plachtu umyjete záhradnou hadicou a necháte uschnúť. Nevýhodou môže byť krátkodobá životnosť v prípade, že textília nie je odolná voči UV žiareniu.
Existujú aj profesionálne tieniace slnečné plachty so systémom navíjania a špeciálnymi kotviacimi prvkami, tie sú však finančne oveľa náročnejšie ako samotné pergoly alebo markízy.
Slnečník: v jednoduchosti je sila
Pokiaľ nechcete využívať terasu celoročne, ani do jej úprav investovať veľa peňazí, je pre vás ideálnym riešením starý dobrý slnečník. Osvedčená klasika je neprekonateľná z hľadiska ceny aj jednoduchosti montáže a údržby.
Na väčšiu terasu zvoľte veľký záhradní alebo obrí slnečník, ktorý zatieni veľké plochy. Pri nákupe si ale postrážte odolnosť materiálu voči vode aj pevnosť konštrukcie, aby slnečník nevyvrátil kadejaký vietor.
Myslite pri zatienení aj na ďalšiu časť domu
Spolu s ochranou proti slnku na terasu dbajte aj na ďalšie časti vášho domu. Na balkón si môžete zaobstarať napríklad vonkajšie žalúzie, ktoré ho zatienia a zabránia prehrievaniu interiéru.
Veľké okná možno ponúkajú krásny výhľad, v lete ale robia z vášho bytu skleník. Ak neuvažujete zatieniť ich exteriérovými žalúziami sú na väčšie plochy vhodné vnútorné vertikálne žalúzie, ktoré umožňujú pomocou naklápania lamiel regulovať svetlo prenikajúce do interiéru. Vďaka dizajnovým látkam navyše pripomínajú závesy.
Pri zatienení domu sa vždy obráťte na odborníkov. Napríklad tradičný slovenský výrobca K-system sa špecializuje iba na tienenie a odporučí vám to najlepšie riešenie priamo pre vaše bývanie.
Ak ste sa rozhodli pre kúpu vertikálnych žalúzií, ale nemate dosť našetrené, alternatívou je aj pôžička bez dokladovanie príjmu.