Dobrá rada nad zlato
-
Potrebovali by sme namontovať už zakúpené žalúzie.
Na základe našich dlhoročných skúseností sme sa rozhodli, že nebudeme vykonávať montáž tieniacich prvkov a sietí proti hmyzu, ktoré neboli z našej strany zamerané. Dôvodom je fakt, že súčasťou zamerania je vždy technické posúdenie spôsobu montáže, návrh správneho typu zariadenia a spracovanie podkladov do výroby. Pri zameraní taktiež vždy určujeme množstvo a druh kotviaceho materiálu. Z našej strany nie je možné prevziať zodpovednosť za realizáciu taktejto montáže. Náklady spojené s márnym výjazdom k zákazníkovi v konečnom dôsledku prevyšujú hodnotu, ktorú ušetril riskantným nákupom zariadenia bez ponúkaných služieb.
-
Potreboval by som pomôcť so systémom Somfy motor na roletové žalúzie a protokol zig bee. Potrebujem to dostať do aplikácie Tuya. Máte s tým skúsenosti?
Odpoveď pracovníka spoločnosti Somfy. Podporu na pridávanie do aplikácie Tuya nemáme. Túto aplikáciu nepoznám a nie sme ani schopní zabezpečiť kompatibilitu s inými zigbee bránami a ani otestovať pridávanie produktov značky Somfy do iných systémov. Párovanie motora je potom podľa návodu k danému pohonu. Motor od motora sa to môže mierne líšiť.
-
Technik ma pri zameraní informoval, že na môj typ dverí nie je možné namontovať štandardnú pántovú sieť, ale je nevyhnutné použiť dverovú sieť s montážnym rámom. Toto riešenie je drahšie a preto ma zaujíma, v ktorých situáciách nie je možné použiť pántovú dverovú sieť.
Obyčajnú dverovú sieť bez pomocného montážneho rámu je možné namontovať na dvere s rámom širokým minimálne 3,5 cm a to z dôvodu montáže pántov. Problém nastáva aj pri Al oknách, kde v prípade montáže samozatvárača sa v mieste jeho kotvenia nachádza v ráme na tom istom mieste oceľová výstuž. V týchto prípadoch sa odporúča použitie dverovej pántovej siete s pomocným montážnym rámom. Dverová sieť odchádza z výroby už namontovaná v pomocnom ráme a v prípade objednávky so samozatváračom je namontovaný aj ten. Vďaka predvŕtaným otvorom montáž prináša oveľa menej komplikácií. Preto je možná aj svojpomocná realizácia.
-
Plánujem si objednať koľajnice pre závesy a záclony. Koľko miesta potrebujem na zväzok závesu?
Šírka zväzku závesu/záclony je cca 20% z dĺžky koľajnice. Minimálna šírka parkingu závesov v cm sa rovná počtu bežcov na koľajnici + prekrývač 10 cm. Jeden bežec má 1 cm.
-
Aké výhody majú exteriérové žalúzie so zinkovými kolíkmi na lamelách v porovnaní s PVC kolíkmi?
Slovenský výrobca K-system pri výrobe vonkajších žalúzií používa zinkové kolíky. V porovnaní s plastovými kolíkmi majú jednoznačne dlhšiu životnosť. Argument predajcu lacných prevedení, aby získal zákazníka na nižšiu cenu, že ak sa do žalúzie niekto oprie, tak skôr sa vymení na mieste PVC kolík ako zinkový je neprofesionálny. Ani v jednom prípade nie je potrebné žalúziu demontovať a poslať výrobcovi na opravu.
Výmena plastového kolíka sa síce môže zdať jednoduchšia, ale potreba meniť zinkové kolíky nie je tak častá ako potreba meniť plastové kolíky. Zinkové kolíky v podstate nie je potrebné meniť. Iba ak by došlo k ich odlomeniu z dôvodu nesprávneho zaobchádzania so žalúziou, alebo iným mechanickým zásahom do žalúzie. Ak sa niekto oprie o vonkajšie žalúzie, bez ohľadu na to, či majú lamely plastové alebo zinkové kolíky, poškodí sa skôr žalúzia ako samotný kolík. Máme skúsenosti aj s PVC kolíkmi a pokiaľ je kolík správne nacvaknutý, len tak ľahko z lamely nevypadne, a ani sa nezlomí. Ani v prípade, že sa niekto o žalúziu oprie. Ak vypadnú kolíky a žalúzia sa nepoškodí, tak neboli správne nacvaknuté. Vycvaknúť správne osadený plastový kolík totiž nie je tak jednoduché ako sa možno zdá. Aj pri samotnej výmene plastových kolíkov môže dôjsť k poškodeniu lamely.
V konečnom dôsledku plastové aj zinkové kolíky majú svoje výhody a nevýhody. Určite to však nie je o náročnosti servisovania žalúzií. Väčšina výrobcov ponúka plastové kolíky len pre lamely typu C. Pri drahších prevedeniach žalúzií s lamelami tvaru Z a S s vyššou odolnosťou voči vetru sa väčšinou používajú zinkové kolíky. Výrobca K-system sa rozhodol ísť cestou zinkových kolíkov na všetkých exteriérových žalúziách. Jedným z dôvodov je aj ich vyššia životnosť.
-
Je lamelový strop bioklimatickej pergoly vodotesný?
Popri ochrane pred slnkom ponúka lamelový strop bioklimatickej pergoly tiež ochranu pred dažďom. Napriek tomu treba myslieť na to, že pergola je otvorená hliníková konštrukcia a nesmie sa zamieňať so zimnou záhradou. Nábytok a podlaha pod pergolou preto musia byť vhodné na vonkajšie použitie. Zrážanie vody a vznikajúci kondenz na lamelách vplyvom zmeny teplôt je prirodzený jav, keďže pergola nie je nijakým spôsobom zateplená.
-
Je v poriadku, ak mi počas vetra navíjacia sieť vyskočí z vodiacej lišty?
Navíjacie aj plisované siete majú z konštrukčného hľadiska svoje drobné nedokonalosti. Na rozdiel od pevných sietí vypnutých v ráme majú vystužené okraje, ktoré sa voľne pohybujú vo vodiacich lištách, nie však pevné zakončenie. Ak teda očakávate pevné prepojenie sieťoviny s rámom, jediný systém, ktorý dokáže vaše očakávania splniť sú fasádne markízy Zipscreen, kedy je na screenovej textílii navarený zip zapadajúci do zipu vo vodiacej lište. Ide o technologicky a finančne náročné riešenie.
Exteriérové rolety dodávané s integrovanou navíjacou sieťou majú v komore vodiacej lišty dva druhy tesnení - kefkové a šikmé. To šikmé je na vnútornej strane komory, kde sa pohybuje sieťovina. Zabraňuje vytiahnutiu sieťoviny z vodiacej lišty smerom z exteriéru do interiéru, hlavne v prípade vetra. Všetko však má svoje medze a silný vietor môže sieťovinu pretlačiť. Taktiež pokiaľ sú otvorené okná a vzniká prievan, môže sieťovinu vytiahnuť z vodiacej lišty smerom do exteriéru.
Plisované siete majú voľné zakončenie vo vodiacich lištách. Vzhľadom na to, že sa sieťovina ukladá do tzv. plisu neumožňuje tento systém osadenie kefkového tesnenia. Permanentným otieraním sieťoviny o kefkové tesnenie, by mohlo dôjsť k jej poškodeniu.
-
Môžem si u vás objednať len tieniacu techniku s montážou bez ovládania? Ovládací systém Tahoma od Somfy som si zakúpil cez internet.
Je celkom bežné, že zákazníci si zakúpia inteligentný riadiaci systém pre svoj dom v rámci komplexného riešenia svojej domácnosti. V našej spoločnosti vám vieme pripojiť tieniacu techniku do vášho inteligentného systému. V prípade, že si zakúpite riadiaci systém Tahoma od spoločnosti Somfy alebo Centero od spoločnosti elero, potom si u nás si môžete doobjednať službu pripojenia a programovania v zmysle aktuálneho platného cenníka programovacích služieb.
Vzhľadom na pokročilú dobu medzi ovládacie prvky pribudli a budú pribúdať rôzne SmartHome systémy, ktoré sú svojimi možnosťami príliš komplexné na to, aby ich servisnú podporu dokázal zabezpečiť výrobca/dodávateľ tieniacej techniky. V našich možnostiach nie je obsiahnuť plnú podporu pre takéto zariadenia. Preto ak vlastníte alebo budete vlastniť SmartHome systém je pri nefunkčnosti tieniacej techniky v prvom rade potrebné skontrolovať tento riadiaci systém, alebo kontaktovať výrobcu tohoto systému. Ak sa preukáže, že systém pracuje správne a po pripojení motora na skúšobný kábel tieniaca technika nefunguje, potom bude možné pristúpiť ke kontrole tieniacej techniky. S výrobcami nami dodávaných inteligentných riadiacich systémov Tahoma a Centero úzko spolupracujeme, a preto v prípade reklamácie vieme na daný problém reagovať, respektíve poskytnúť kontakt na technickú podporu pre túto problematiku.
-
Je možné vertikálne žalúzie Decomatic s elektrickým pohonom prepojiť s Google Assistant, Alexa či Apple Homekit?
Aj v prípade motorických vertikálnych žalúzií Decomatic je možné využívanie najmodernejších aplikácií pre Smarthome. Je potrebné objednať žalúzie s motorom IQ2 RTS. Tento motor je možné pridať do Tahomy od Somfy alebo Centero SmartHome od Elera.
-
Ako sa postupuje pri montáži zip screenových roliet pod fasádu, aby nedošlo k ich poškodeniu?
Pri zip screenových roletách nie je možné z dôvodu technologickej konštrukcie výrobku deliť montáž na etapy, tak ako je tomu napríklad v prípade exteriérových žalúzií. Kryciu schránku pre screenové rolety je možné zaomietnuť. Zo spodu kazety rolety je revízna klapka. Predná časť boxu je dodaná s 5 mm styrodurom so spodným nosom – L profil. Takto pripravená schránka je určená k zaomietnutiu. Látka bude vytiahnutá smerom hore v boxe. Nie je však možné zaomietnuť vodiace lišty. Musia byť dodané spoločne so schránkou. Je potrebné ich riadne prekryť, dohliadnuť na to, aby ich fasádníci nezaomietli a nepoškodili.
-
Čo so starými vonkajšími PVC roletami?
Niektorí zákazníci sa pýtajú, čo majú urobiť so starými vonkajšími PVC roletami. Vraj im ich odmietli prevziať v Zbernom dvore. Spoločnosť K-system ponúka svojim zákazníkom bezplatne službu recyklácie starých PVC roliet. Zabaľte ich a prineste do našej najbližšej prevádzky a my zabezpečíme ich riadnu recykláciu a pomôžeme vám zbaviť sa odpadu ekologickým spôsobom.
-
Aký je cenový rozdiel medzi štandardným pohonom a solárnym pohonom na vonkajšie žalúzie a rolety?
Keďže štandardné pohony pre exteriérové žalúzie a rolety sú vyrábané v nepomerne vyššom množstve ako solárne pohony, je ich cena prirodzene výrazne nižšia. No na druhú stranu aj náklady na elektrické rozvody nie sú práve nízke. Žalúzie a rolety na solárny pohon sa primárne využívajú na miestach, kde nie je elektrický prívod. Ich ďalšou výhodou je nulová spotreba elektrickej energie.
Je potrebné vziať do úvahy, že pri štandardnom motore je súčasťou ceny iba motor. Samotné solárne pohony by však nikdy nefungovali. Solárny pohon je iba jednou súčasťou tzv. solárnej sady. Tzv. solárna sada v prípade vonkajších žalúzií obsahuje: solárny pohon, prijímač diaľkového ovládania, solárny panel, nastaviteľné solárne držiaky, akumulátor, káble pre prepojenie solárneho panela a akumulátora. To isté platí aj v prípade roliet na solárny pohon.
Nie je teda možné porovnávať samotnú cenu motora, ale cenu motora versus cenu kompletnej solárnej sady. Odporúčaná cena najpoužívanejšieho motora pre solárne exteriérové žalúzie K-system JA06 Soft nemeckej značky elero je cca 100 €. Odporúčaná cena kompletnej solárnej sady s výkonnejším motorom JA 10 Soft DC značky elero je 1068 €.
V prípade exteriérových roliet je odporúčaná cena najpoužívanejšieho motora OXIMO RTS 6Nm značky SOMFY je cca 200 €. Solárna sada obsahuje: motor OXIMO WireFree RTS 6Nm, akumulátor a 2 ks solárneho panelu. Jej odporúčaná predajná cena na trhu je cca 564 €. V prípade, že solárny článok je umiestnený mimo schránku rolety, cena narastá o ďalšie náklady.
Ani jeden z výrobcov solárnych sád však neodporúča umiestňovať solárne články ďaleko od motora a to z dôvodu strát energie na ceste káblom.
Všetky uvedené ceny sú z roku 2017.
-
Ako čistiť markízy?
V poslednom čase sa nám ozvalo zopár zákazníkov ohľadom čistenia markíz. Na internetovej stránke našli firmu, ktorá ponúka čistenie markíz čistiacou a dezinfekčnou chémiou s následným mechanickým čistením pomocou stroja a vysávaním.
Od takéhoto čistenia sa dištancujeme.
Tu je vyjadrenie priamo od zástupcu výrobcu látok pre markízy - spoločnosti Sattler:
„Pri takomto spôsobe čistenia môže dôjsť k poškodeniu povrchu vlákien, čo môže mať za následok negatívne dôsledky na deklarované vlastnosti látok. Jediným správnym spôsobom čistenia látok je na markízu vlhkou handričkou naniesť slabý roztok zmiešaného saponátu s vlažnou vodou (napríklad JAR, PUR), nechať pôsobiť a následne prúdom vody opláchnuť.
Prúd musí stekať voľne, ako napríklad voda z kohútiku, v žiadnom prípade nesmie voda striekať pod tlakom. Akékoľvek mechanické čistenie strojom alebo tlakové čistenie spôsobuje trvalé poškodenie štruktúry vlákien.“
-
Aký typ manuálneho ovládania by ste mi odporúčali pre hliníkovú exteriérovú roletu o rozmere cca 2 m x 1,5 m?
Vonkajšie rolety je možné manuálne ovládať prostredníctvom šnúrového navíjača, páskového navíjača alebo pomocou kľuky. Rolety v našej ponuke sú vyrobené z kvalitných nemeckých materiálov značky ALUKON. Ich odporúčanie znie nasledovne: „V prípade, že hmotnosť panciera rolety presiahne 10 kg, odporúčame použiť kľukové ovládanie.“
Ak zoberieme do úvahy, že hmotnosť hliníkového panciera ALUKON na 1 m2 je 2,6 kg, potom celková hmotnosť panciera o ploche 3 m2 je cca 7,8 kg. Výhodou šnúrového navíjača je jednoduchá montáž, pri ktorej prakticky do rámu okna vyvŕta montér 1 dieru o priemere 10 mm. Vzhľadom na to, že niekomu môže byť nepríjemné zarezávanie šnúry do rúk pri manipulácii, odporúčame použiť skôr páskový navíjač, pre ktorý je nevyhnutné vyfrézovať do rámu okna drážku. Montáž na kľuku patrí k tým komfortnejším spôsobom ovládania a vyžaduje vysokú presnosť pri vŕtaní otvoru montážnym pracovníkom.
-
Tento rok je plánované zateplenie bytového domu. Chceli by sme si dať namontovať na plastové okná v bytovom dome vonkajšie rolety. Je lepšie dať namontovať rolety pred, alebo až po zateplení?
Odporúčame vám vonkajšie rolety namontovať až po zateplení. V 90% prípadoch, keď sa osadia vonkajšie rolety pred zateplením, tak fasádnici kompletne zaomietnu aj vodiace lišty. Následne potom vzniká problém so servisom a prípadnou demontážou, keby niekto do budúcna tam rolety nechcel.
Veľkosť boxu je 150 mm. Dohliadnite, aby vám fasádnici neutopili okenné rámy. Pre montáž na rám okna je vyhovujúca šírka rámu aspoň 40 mm. V praxi sa stretávame s tým, že fasádnici ponechávajú rám od 0 do 20 mm. To už nastáva problém rolety ukotviť, keďže v prípade montáže do zatepleného ostenia vám hrozí strata záruky na zateplenie fasády.
-
Chcem si dať namontovať na strešné okná VELUX vonkajšie rolety. Váham medzi manuálnym ovládaním a ovládaním na solárny pohon. Čo mi odporúčate?
Vyšší komfort ovládania aj pri zatvorených oknách poskytuje jednoznačne ovládanie na solárny pohon. V prípade manuálneho ovládania je nevyhnutné okno dokorán otvoriť, aby ste mohli s roletou manipulovať. Následkom toho vám napríklad v zime môže do interiéru napadať sneh z rolety. Pri solárnom ovládaní treba myslieť aj na to, že ak na roletu napadá sneh, ktorý následne primrzne, rolety budú pracovať až po rozpustení ľadovej krusty.
-
Máme v rodine alergika. Viete nám poradiť, či existuje nejaká sieť proti hmyzu s protipeľovým účinkom?
Samozrejme, pre osoby trpiace peľovou alergiou existuje riešenie ako vetrať v peľovej sezóne bez obáv. Vyhnú sa tak typickým príznakom ochorenia, ako je podráždenie slizníc, svrbenie očí či výtok z nosa. K dispozícii je jednak netkaná textília (rúno), ktoré je možné prichytiť pomocou pásky so suchým zipsom ku rámu okna ale taktiež sieťovina s protipeľovým účinkom.
Je však na mieste upozorniť na skutočnosť, že protipeľový účinok rúna aj sieťoviny nie je trvalý, ale iba dočasný. Vzhľadom na hustotu oka je potrebné vziať do úvahy aj výrazné obmedzenie prístupu svetla. Preto je vhodné umiestniť rúno alebo sieťovinu iba na jedno okno v miestnosti, ktorým sa bude vetrať.
Výrobca rúna udáva, že na jednu peľovú sezónu je nevyhnutné použiť až 3 ks rúna! Výrobca sieťoviny udáva, že sieťovina vydrží zhruba jednu peľovú sezónu!Po uplynutí tejto doby je potrebné vymeniť sieťovinu za novú. Čo znamená pravidelné a opakované náklady na servis sietí.
Dodávatelia sietí s protialergickým účinkom často a cielene zabúdajú na túto skutočnosť zákazníkov upozorniť a využívajú slovo alergia len ako „marketingový“ nástroj. Vzhľadom na naše skúsenosti so stratou záujmu zo strany zákazníka o sieťovinu s krátkodobým účinkom, odporúčame našim zákazníkom plisované siete proti hmyzu, ktoré vo svojich záhyboch zachytávajú nečistoty – prach a peľ. Túto skutočnosť však môžeme potvrdiť len na základe vlastných skúseností bez overenia na základe laboratórnych testovaní.
-
Všimli sme si, že na sieti proti hmyzu na okne sa nám objavili malé dierky. Sme si istí, že sieťovinu sme mechanicky nepoškodili. Radi by sme vedeli, z čoho je sieťovina vyrobená a ako mohlo dôjsť k jej poškodeniu. Môžeme sieťovinu reklamovať?
Sieťovina je vyrobená zo skleného vlákna, ktoré je obalené polyamidom. Pokiaľ nie je do siete mechanicky zasahované, musí vydržať minimálne 10 rokov. Ročne sa stretávame zhruba s tromi prípadmi porušenia sieťoviny vplyvom prezobania vtáctvom. Príčinou nie je chuť sieťoviny, ale potrava (hmyz), ktorú vtáky hľadajú medzi sieťou a oknom. Na mechanické poškodenie sieťoviny vplyvom prezobania vtákmi sa záruka nevzťahuje.
-
Ako riešiť zatienenie altánku?
Často dostávame od zákazníkov otázku, ako by sme im pomohli riešiť nasledovný problém:
„Potrebujeme zakryť terasu alebo altánok tak, aby bol chránený proti dažďu, snehu a vetru.“
Nie zriedka ide o riešenie plochy s rozmermi šírka cca 4000 mm na výšku viac ako 2000 mm.
Tiero rozmery už dosahujú veľkosť otvoru určenú pre garážovú bránu. Z našich skúseností by sme odporúčali riešiť tento problém pomocou exteriérových roliet s hliníkovým pancierom a lamelou MY442. (Plastové lamely na tento účel z dôvodu nižšej pevnosti nie sú vhodné.) Vzhľadom na to, že exteriérové tienenie je určené pre montáž do špalety, kde nedochádza k podfúknutiu, odprúčame z dôvodu vyššej pevnosti tento priestor rozdeliť na polovicu alebo optimálne 3 časti, keďže za roletou bude voľný priestor.
Ak sa vám páči takéto navrhované riešenie, ako je realizácia na obrázku, kontaktujte nás.
-
Aké výhody a nevýhody má nákup markíz bez montáže?
Pomerne opakovane dostávame e-maily podobného typu.
“Dobrý deň, máme zakúpenú markízu v Hornbachu, nakoľko bývame v novostavbe a je potrebné, aby nám platila reklamácia v prípade potreby potrebujeme odbornú montáž, markíza má na dĺžku 3,5 m po cca dvoch metroch steny je výklenok cca 10 cm naviac (tým pádom nám nesedia ani konzoly sú 3, ktoré boli zakúpené v balení spolu s markízou), chcela by som sa informovať na cenník montáže vo vašej spoločnosti. Za vašu odpoveď vám vopred ďakujem ……”
Na e-maily tohto typu vždy reagujeme jediným spôsobom. “Požiadajte svojho dodávateľa, aby vám takúto montáž zabezpečil.” Markíza je súčasťou stavby a jej hmotnosť je pomerne veľká. Tu nejde len o samotnú skutočnosť, že bez odbornej montáže si nemôžete uplatniť reklamáciu, ale taktiež o to, že v prípade vytrhnutia markízy, napríklad pri vetre, môže dôjsť k závažnému úrazu osôb, čo môže mať ďalekosiahle následky. Aj keď si to mnohí zákazníci neuvedomujú, jednou z najdôležitejších častí ceny je práve návrh technického riešenia. V prípade markíz býva častokrát nevyhnutné vyrobiť na mieru drevené podložky, kotvy atď., preto starostlivo zvážte všetky výhody a nevýhody, ktoré takýto nákup má. V prípade, že máte záujem o dodávku markíz od stabilného slovenského dodávateľa, obráťte sa na K-system, spol. s r.o.. Našim cieľom nie je len bez akýchkoľvek starostí predať, vypracujeme vám na základe obhliadky technický návrh kotvenia priamo na mieru tak, aby ste sa vyhli vyššie uvedeným nepríjemnostiam a v prípade potreby vám zabezpečíme po rokoch výmenu látky.
-
Aký vplyv na naše zdravie majú rádiové vysielače používané k ovládaniu tieniacej techniky?
Na rozdiel od mobilných telefónov, ktoré vysielajú signál permanentne, vysielače používané pri ovládaní tieniacej techniky vysielajú signál iba po dobu niekoľkých milisekúnd, a to v momente, keď sú používané. Vysielací výkon vysielačov tieniacej techniky dosahuje maximálnu hodnotu 10mW, v priemere však iba cca 4mW. Vysielací výkon mobilného telefónu môže dosahovať až 2000 mW. Vysielače pri ovládaní sú držané v ruke, alebo sú pripevnené na stenu, k hlave sa dostane maximálne cca 0,025 mW. Len pre porovnanie – mobilný telefón predstavuje pri hovore záťaž 100 – 2000 mW, v závislosti na vzdialenosti od vysielača. Z uvedeného vyplýva, že vysielače používané v tieniacej technike pre človeka nepredstavujú žiadne zdravotné riziko.
-
Čím je možné čistiť látku markízy s vyšším stupňom impregnácie proti vode, aby nedošlo k porušeniu impregnácie? Existuje nejaký vhodný čistič s impregnáciou?
Na čistenie látky markízy stačí mäkká hubka a mydlová voda. Špeciálny čistiaci prostriedok k týmto látkam nie je určený a neodporúčame používať žiadne saponáty.
-
Je predokenná hliníková roleta bezúdržbový výrobok?
Áno, hliníková predokenná roleta nevyžaduje v priebehu svojej prevádzky žiadnu údržbu. Čistenie panciera vodou alebo vodou so saponátom závisí na rozhodnutí užívateľa, ale nie je nevyhnutné. Pod pojem údržba, samozrejme, nepatrí mechanické poškodenie rolety vonkajšími vplyvmi alebo poruchy motora.
-
Existuje nejaký predpis, že musí byť pancier exteriérovej rolety za nepriaznivého počasia vytiahnutý?
Roleta chráni svojho užívateľa a nie sama seba, preto by tento predpis bol nelogický. Naopak, pri vetre a nepriaznivom počasí má byť roleta spustená a chrániť tak okná a vnútorné priestory pred lietajúcimi predmetmi, krúpami a dažďom.
-
Aké výhody majú látkové rolety ovládané retiazkou v porovnaní s pružinovými roletami?
V súčasnosti sa vyrába až 90% interiérových dekoratívnych roliet ovládaných retiazkou. Hlavným dôvodom, prečo by sme odporúčali našim zákazníkom uprednostniť retiazkové rolety pred pružinovými je vyššia životnosť ovládacieho mechanizmu. Častým používaním sa pružina naťahuje. Na opotrebovanie látky má taktiež vplyv rovnomerné navýjanie a práve retiazkový prevod umožňuje oveľa presnejšie navíjanie látky. Obmedzovač rýchlosti navíjania pružinových roliet, ktorý je možné k pružinovej rolete doobjednať, čiastočne tento nedostatok kompenzuje. Z pohľadu užívateľa je retiazkové ovládanie komfortnejšie, keďže umožňuje zastaviť látku v požadovanej polohe a pri pružinovej rolete je potrebné si štartovacie a zastavovacie polohy natrénovať.
-
Ako môžem ochrániť svoju terasovú markízu pred poškodením vo vetre?
Pri manuálnom ovládaní je potrebné markízu po použití ručne zvinúť, aby nedošlo v prípade Vašej neprítomnosti pri silnom vetre k jej poškodeniu. V prípade, že máte motorickú markízu, je možné ju vybaviť otrasovým čidlom Eolis 3D WireFree RTS, ktoré sa automaticky pri silnom vetre postará o jej zvinutie. Čidlo pracuje na princípe akcelerometra, t.j. nereaguje na veľkosť otrasov, ale na ich rýchlosť (presnejšie zrýchlenie). Toto bezdrôtové otrasové veterné čidlo je určené výhradne pre kĺbové (ramenové) markízy - štandardné, polokazetové aj kazetové. Nie je určené pre markízy pre krytie zimných záhrad idúce vo vodiacich kolajniciach. Samotné čidlo je autonómne, jej napájanie zabezpečuje 2ks alakalickej batérie typu AAA, ktoré sú súčasťou dodávky. Zariadenie je možné prevádzkovať v SR na základe všeobecného povolenia VPR-05/2001. Toto čidlo je určené k ochrane iba jednej markízy! V prípade viacerých markíz je potrebné použiť čidlo Eolis Sensor RTS.
-
Je možné interiérové rolety alebo žalúzie vybaviť nejakým čidlom, ktoré zabezpečí ich automatické sťahovanie v prípade silného slnka?
Áno, v prípade, že sú rolety alebo žalúzie vybavené pohonom Somfy so zabudovaným prijímačom diaľkového ovládania RTS, je možné ich vybaviť bezdrôtovými slnečnými čidlami Sunis Indoor WireFree RTS alebo Thermosunis Indoor WireFree RTS, ktoré sú určené k automatickému riadeniu prvkov slnečnej ochrany (predokenných roliet, žalúzií a látkových roliet) v závislosti na intenzite slnečného svitu a v prípade čidla Thermosunis Indoor WireFire RTS taktiež v závislosti na teplote v miestnosti, v ktorej je čidlo inštalované. Čidlo sa upevňuje na okenné sklo alebo parapet, poprípade nábytok. Je napájané batériou typu CR 2430. Tieto čidlá môžu riadiť jeden alebo viacero prvkov ochrany. Toto zariadenie je možné prevádzkovať v SR na základe všeobecného povolenia VPR-05/2001. Prehlásenie výrobcu o zhode sú k dispozícií na adrese www.somfy.com
-
Kto mi poradí ako správne osadiť vonkajšie žalúzie?
V praxi sa bohužiaľ stretávame s tým, že 99% prípadov zákazníci nemajú spracovaný riadny projekt. V prípade, že nie je dobre osadená ani žalúzia. Prečo? Odpoveď na túto otázku sme našli v článku časopisu Dom a byt od prof. Ing. Antona Puškára, PhD. zo Stavebnej fakulty STU Bratislava.
Projekt by mal v projektovej dokumentácii predpísať veľkosť, členenie, materiálovú bázu okenných konštrukcií, hodnoty súčiniteľu prechodu tepla celého okna daných rozmerov môže stanoviť zo známeho vzťahu (STN EN 10077-1). Rovnako by mal riešiť aj všetky stavebné detaily osadenia okna a ostatných otvorových výplní v stavebnom otvore.
-
Chcem si objednať klasické okenné siete pre francúzske dvere na výšku 2000 mm a viac. Dostal som informáciu, že takáto sieťka by mala mať horizontálnu priečku. Prečo?
Pre jednotlivé typy okenných sietí sa s ohľadom na stabilitu rámu konkrétneho typového prevedenia odporúčajú od určitej výšky tzv. stredové priečky. Šponovaním sieťoviny môže dôjsť k deformácii rámu. Kvôli takto stiahnutým profilom rámu siete môže dôjsť k tomu, že nebude možné zatvoriť okno. Prídavné otočné excentre budú v kolízií s krídlom. Toto býva častou príčinou reklamácií. Z bezpečnostného hľadiska by pomocné excentre na falci okna nemuseli dostatočne dobre držať. Vzniká tak potencionálne nebezpečie úrazu z dôvodu rizika uvoľnenia celej siete z rámu okna a vypadnutia na zem.
Treba si uvedomiť, že vystužujúce priečky sa do sieťok nedávajú na okrasu a ani preto, aby sa pokazil výhľad z okna. Je to konštrukčný prvok pri väčších rozmeroch sietí, ktorý zabraňuje jej deformácii a prípadným problémom, ktoré z deformácie vyplývajú. Výrobca je zodpovedný za funkčný a bezpečný produkt s bezproblémovou montážou. V prípade, že zákazník požaduje nedodržanie výrobných štandardov, bude mu takáto sieť vyrobená až na základe písomného prehlásenie zákazníka, že preberá plnú zodpovednosť za funkčnosť a bezpečnosť produktu na seba. Uvedené nedostatky nebudú môcť byť predmetom reklamácie.