Látkové rolety alebo žalúzie. Čo je pre vás lepšie?
21.6.2019Možno sa vám viac páčia rolety, ale nechcete sa pri výbere tieniacej techniky rozhodovať iba podľa vzhľadu. Preto by sme vás radi upozornili hneď na niekoľko faktorov, na ktoré sa vyplatí dať pozor. Zistite si napríklad, koľko roboty si dáte s čistením látkových roliet a žalúzií.
Asi najdôležitejšia je priesvitnosť a priehľadnosť. Preto starostlivo zvážte všetky typy látkových roliet a žalúzií.
1) Tienia lepšie rolety alebo látkové žalúzie?
U roliet záleží na type materiálu. Môžete si totiž vybrať látku
- transparentnú,
- polotransparentnú,
- alebo zatemňujúcu.
Transparentná látka funguje podobne ako záclony. Vpúšťa do vnútra dostatok svetla, ale súčasne k vám ľudia zvonku nevidia. Aby ste sa doma necítili ako na výstavke ani večer, môžete rolety doplniť aj o ďalšie prvky tieniacej techniky.
K polo transparentným roletám už ďalšie tienenie nepotrebujete, pretože je cez nich vidieť iba siluety z diaľky. Tieto rolety prepustia do vášho bytu veľa denného svetla, ale nemusíte sa obávať prudkých slnečných lúčov.
Cez zatemňujúce rolety neuvidíte zvonka ani zvnútra. Neprepúšťajú svetlo a sú preto ideálne napríklad do spálne, kde chcete mať istotu, že vás v noci nebude nič rušiť.
Priepustnosť svetla žalúzií regulujete naklápaním lamiel. Znamená to, že ak chcete vpustiť do domácnosti svetlo, musíte žalúzie nastaviť tak, aby cez nich prešlo čo najviac slnečných lúčov a aby ste si zachovali maximum súkromia.
Ideálne sú celotieniace žalúzie. Ak ich naklopíte na jednu stranu, máte jednoliatu perfektne tieniacu plochu. Pri naklopení na druhú stranu žalúzie prepúšťajú svetlo, ale do miestnosti vidieť nebude.
Výhody žalúzií a roliet kombinujú roletožalúzie. Vyzerajú ako prúžkované rolety. Preto sa im aj niekedy hovorí zebra. Látka totiž kombinuje husto a jemne tkané pásy, ktoré zabezpečujú dostatok denného svetla a súčasne do interiéru nie je vidieť.
2) Čo najlepšie izoluje?
Žalúzie aj látkové rolety v zime dobre izolujú teplo a v lete do miestnosti nevpúšťajú slnečné lúče. Ak sú práve tieto fakty vaše priority, zvážte vonkajšie žalúzie alebo rolety. Tie majú totiž ešte lepšiu schopnosť izolácie – vonkajšie rolety v lete zachytia až 95 % slnečného žiarenia a vôbec ho nevpustia do vášho domova.
3) Ako je to s čistením?
Žalúzie čistite najlepšie nasucho. Môžete využiť aj špeciálne čistiace kefky na žalúzie. Raz za čas je možné žalúzie otrieť vlhkou handrou alebo si nasaďte bavlnené rukavice, ktoré zoženiete za pár centov aj v obchode s pracovnými odevmi. Sklopte lamely, otrite, preklopte na druhú stranu a opäť otrite. Do vody môžete pridať pár kvapiek saponátu. Na žalúziách sa totiž predovšetkým v kuchyni zachytáva mastnota. Je to rýchle, jednoduché a nemusíte sa obávať, že by ste žalúzie poničili vysávačom.
Rolety môžete pretrieť rukavicami či prachovkou alebo jemne povysávať. Môžete si vybrať aj rolety so špeciálnou povrchovou úpravou, ktoré nezachytávajú prach. Rolety môžete pretrieť vlhkou handričkou. V prípade silného znečistenia môžete použiť prostriedok na čistenie textílií. Vždy však treba najskôr otestovať, čí nepoškodí textíliu na nenápadnom mieste.
4) Sú krajšie látkové rolety alebo žalúzie?
Možno ste na žalúzie zvyknutí, ale keď vymeníte staré žalúzie za moderné rolety, bude to pre vás láska na celý život. Látkové rolety totiž pôsobia útulnejšie a môžete v nich viac popustiť uzdu svojej fantázii. Na výber máte z desiatok farebných odtieňov, vzorov aj plisovanie.
Najznámejší typ žalúzií je vyrobený z hliníkových lamiel. Práve tieto lamely môžete mať aj vo viacerých farbách – okrem klasickej striebornej tiež biele, modré, čierne alebo napríklad žlté.
Kúsok prírody vám do bývania prinesú bambusové žalúzie. Sú vhodné aj do kúpeľní a nemusíte sa obávať slnka – vynikajú stálosťou a odolnosťou farieb. Navyše si môžete vybrať z niekoľkých prírodných odtieňov bambusových žalúzií, ktoré perfektne doplnia váš vyladený nábytok.
Žalúzie zoženiete aj drevené a to hneď v niekoľkých prevedeniach podľa typu dreva a jeho spracovania. Zvyčajne majú hrubšie a širšie lamely ako bambusové. Okrem toho, že budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka, vyžadujú väčšiu pozornosť - napríklad si dobre rozmyslite, do ktorej izby ich vyberiete. Do kúpeľne alebo kuchyne sa kvôli vlhkosti veľmi nehodia.